HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ PEI HILIC HPLC Columns
Retain highly polar and hydrophilic analytes, which are difficult to analyze with conventional C18 columns, using Hypersil GOLD PEI HILIC LC Columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 6% |
| Stationary Phase | PEI HILIC |
| Temperature | 60°C |
| Phase | HILIC |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 100Å), Capillary HPLC Column, 150-1
Suitable when limited sample is available or for compounds that are difficult to separate. MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 100Å), Capillary HPLC Column, 150-1 has a high-performance, zwitterionic stationary phase and a large
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 125-2
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 125-2 comes with customized packing (please specify packing material) and is 125mmL x 2mmI.D.
MilliporeSigma™ LiChrosorb™ Hibar™ RP-18 C18 RT Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Column Format: Analytical Column; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | RP-Select B |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supershpher™ 100 RP-18 (4μm) Endcapped LiChroCART™ HPLC Cartridge
Yields an excellent pressure/separation performance ratio. MilliporeSigma Supershpher™ 100 RP-18 (4μm) Endcapped LiChroCART™ HPLC Cartridge is a reliable, versatile spherical silica gel carrier with reversed phase properties.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 4 μm |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 3 mm |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| USP Type | L1 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 10 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 21.6% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Syncronis™ Silica HPLC Columns
Maximize liquid chromatography reproducibility and laboratory productivity using Syncronis Silica LC Columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Normal Phase |
| Column Type | Normal Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L3 |
| Particle Size | 15 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Matrix surface |
| Type | Reversed Phase Column |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Polystyrene/Divinyl Benzene |
| pH | 1 to 12 |
| Particle Shape | Monosized |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
MilliporeSigma™ Hibar™ 250-4 HPLC column
HPLC column, customized packing, please specify packing material
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ C8 HPLC Columns
Have analytes with medium hydrophobicity or need a less hydrophobic phase to obtain optimum retention? These columns provide outstanding sensitivity and excellent peak shape.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ Syncronis™ C18 Columns
Use for hydrophobic interaction reversed-phase separations.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 16% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ POROS™ Heparin 50 μm Affinity Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Heparin, Affinity Column. POROS Heparin is based on an immobilized Heparin functional group designed for high throughput purification of proteins or viruses with specific Heparin affinity.
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Heparin (Porcine) |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 750 psi (50 bar) |
| Product Line | POROS |